Jak przeliczać bajty na kilobajty, megabajty i gigabajty?

Kupujesz w sklepie dysk 160GB (gigabajtów). Instalujesz w komputerze. I zdziwienie. Sprzedali mi mniejszy dysk? O co tu chodzi?

W informatyce dane mierzy się za pomocą dwóch jednostek bitów i bajtów.
Bit to podstawowa jednostka, przyjmująca wartość 0 lub 1. Bit nie jest zbyt wygodny w obliczeniach. Dlatego też postanowiono zgrupować bity w większe porcje. 8 bitom nadano nazwę bajt.
Taki zapis pozwala na określenie jednoznaczne jednej z 256 wartości. Tak można zapisać wszystkie litery alfabetu i dużo znaków dodatkowych takich jak: @#$% i inne.

Prędko zauważono, iż bajt jest zbyt mały. Pamięci komputerów były coraz większe. Mówiono teraz o kilobajtach, megabajtach i gigabajtach.

Przedrostek kilo-, mega-, giga-, tera- niestety nie oznaczał mnożenia przez 1000, a przez 2 do potęgi 10 czyli 1024.

Dlatego też megabajt to nie milion bajtów tylko 1048576B (duża litera B oznacza bajt,natomiast mała litera b symbolizuje bit).

W takim systemie liczenia gigabajt to 1073741824B a nie miliard bajtów.

Ten system przeliczników powszechnie do dziś stosują producenci komputerów i oprogramowania.

Niestety wytwórcy dysków twardych inaczej przeliczają kilo-, mega-, giga-, tera-. Oni interpretują je zgodnie z układem SI.

Dysk twardy o pojemności 100GB czyli 100 gigabajtów ma 100 mld B. Jeśli taki dysk zostanie włożony do komputera to jego pojemność będzie obliczona zgodnie z przelicznikiem 1024. Okaże się, że mamy na dysku 93,1GB. Reszta przepadła nieodwracalnie przy przeliczaniu gigabajtów na gigabajty 😉

Idź po więcej informacji.

Komputer PC. Poradnik bez kantów

Komputer PC. Poradnik bez kantów, więcej…

Książka „Komputer PC. Poradnik bez kantów” rozwieje Twoje wątpliwości i obawy dotyczące obsługi tego niezwykłego urządzenia. Czytając ją, przekonasz się, że nie taki komputer straszny, jak go malują. Dowiesz się, jak wybrać optymalny zestaw, jak czytać ulotki reklamowe i na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu. Samodzielnie połączysz elementy zestawu i uruchomisz komputer. Nauczysz się korzystać z systemu operacyjnego Windows Vista, instalować oprogramowanie i przeglądać strony internetowe. Poznasz bezpłatny pakiet biurowy OpenOffice, wyślesz i odbierzesz pocztę elektroniczną, nagrasz płyty CD i przygotujesz swój album. Komputer stanie się Twoim niezastąpionym narzędziem pracy i komunikacji ze światem!
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się z innymi na Facebooku i na Google+: