Eksterioryzacja (ang. Out of body experience, oobe) w pewnym stopniu przypomina świadomy sen. Techniki eksterioryzacji są podobne do tych służących do wywołania świadomego snu.

W typowym przeżyciu oobe nie dochodzi do przerwania świadomości. Istnieje pogląd, wg którego świadomy sen, nie różni się co do natury od OOBE – jedyną różnicą jest przekonanie osoby znajdującej się w danym stanie.

Inna  jest tylko interpretacja  zjawiska – jeden nazwie swoje przeżycia „świadomym snem”, drugi powie, że dokonał wyjścia z ciała.

Hipotezę, że zjawisko potocznie nazywane OOBE jest w istocie świadomym snem, wspierają dwa fakty:

  • Robert Monroe nie znał pojęcia świadomego snu
  • Osoby posiadające zdolność tzw. postrzegania parapsychicznego opisują swoje przeżycia w odmienny sposób – nie jako wrażenie opuszczenia ciała.

Za dowód na prawdziwość świadomych snów i oobe może posłużyć fakt, że osoby opuszczające ciało opisują dokładnie odwiedzane miejsca, nawet jeśli nigdy nie oglądali ich w rzeczywistości.

Świadomy sen można podzielić ze względu na metodę ich wywołania. Jeśli element snu, nasze w nim zachowanie lub odruchowa reakcja wewnątrz snu, już po jego rozpoczęciu, uświadamiają nam fakt śnienia, mamy do czynienia ze Świadomym, Indukowanym Snem (ang. Dream Inducted Lucid Dream lub jako akronim DILD). Jeśli natomiast wchodzimy w sen bez utraty świadomości, lub tylko z bardzo krótkim okresem jej braku, mówimy wówczas o Śnie Indukowanym Jawą (ang. Wake Inducted Lucid Dream, w skrócie WILD). W zależności od metody indukcji, rezultatem może być WILD lub DILD.

Świadome sny mogą różnić się intensywnością doznań, stopniem kontroli, długością trwania i wieloma innymi parametrami.

Świadome śnienie

Świadome śnienie, więcej…

Dzień po lekturze miałem koszmar, który do mnie powracał co jakiś czas. Dzięki tej książce poradziłem sobie z nim, nie nachodzi mnie już i jest dobrze! Gorąco polecam!!!

2008-01-15 Paweł Wincek
uczeń LO, 16 lat

Niesamowita książka, której efekty widoczne są już po kilku dniach. Polecam wszystkim, którzy pragną odważnie wkroczyć w świat snów.

2008-01-15 Tomasz Kucharczyk
student, 23 lata

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się z innymi na Facebooku i na Google+: