Jak dbać o laptopa? Co zrobić jeśli laptop się przegrzewa i wyłącza?

Właśnie wtedy kiedy masz pilną pracę laptop pokazuje, że jest tylko maszyną, która umie robić „fochy”. Zaczyna coraz wolniej pracować, programy uruchomiają się bardzo długo, nic nie chce działać tak, jak zaraz po zakupie.

Czy z autem jeździsz na przeglądy okresowe?  Wymieniasz pilnie olej, klocki hamulcowe? Doskonale wiesz, że dbając o auto zyskujesz komfort bezawaryjnej jazdy.

Czemu tak samo nie robisz z laptopem?

Twój laptop potrzebuje przeglądu.

Co należy sprawdzić w trakcie profesjonalnego przeglądu technicznego Twojego notebooka?

Rozpoczynamy od sprawdzenia zasilacza sieciowego. Sprawdzamy, czy wtyk nie jest uszkodzony, czy kabel nie jest pęknięty wewnątrz izolacji, czy się nie przegrzewa w trakcie dłuższej pracy. Często zdarza się niekontakt na lutowaniu na przewodzie masy. Jest to dodatkowa rezystancja ograniczająca przepływ prądu, zasilacz się mocno grzeje, a laptop nie pracuje na pełnej mocy.

Należy także sprawdzić napięcie wyjściowe zasilacza na pełnym obciążeniu. Przy pomocy oscyloskopu można zaobserwować kształt napięcia wyjściowego zasilacza. W ten sposób można ocenić stan kondensatorów filtrujących napięcie. Bardzo często jest tak, że zasilacz jest praktycznie cały czas podłączony do gniazdka sieciowego. Nie dość, że niepotrzebnie pobiera prąd, to jeszcze główny kondensator elektrolityczny, filtrujący napięcie sieci, może „wylewać elektrolit” powoli zmniejszając swoją pojemność. Szczególnie dzieje się tak przy tanich zasilaczach „made in China”. Ostatnio zdarzyło się to przy zasilaczu od Della XPS1710, powodując powolną pracę laptopa.

Bardzo ważne: Najpierw podłącz wtyk zasilacza do laptopa, dopiero wtedy podłącz zasilacz do gniazdka sieciowego. Nigdy odwrotnie.

Pora zająć się notebookiem. Wymaga to rozłożenia notebooka. Musi być dostęp do płyty głównej. Sprawdzamy stan połączeń lutowanych gniazda zasilania i wszystkich połączeń taśmowych. Trzeba także wyczyścić płytę z kurzu używając sprężonego powietrza i nieelektryzujących się pędzelków.

Pora na sprawdzenie układu chłodzenia laptopa. Zwłaszcza jeśli dużo wozisz laptopa, albo masz w domu zwierzątka to jest to bardzo ważne. Zadaniem układu chłodzenia jest odprowadzenie gorącego powietrza z wnętrza urządzenia na zewnątrz. Aby było to skuteczne działanie, a przez to laptop się nie wyłączał, należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia (kurz, sierść).

Bardzo ważne: Aby zrobić to dokładnie trzeba rozebrać „chłodnicę” i przeczyścić ją wewnątrz. Często jest tam tyle zbitego kurzu, że praktycznie nie ma przepływu powietrza.

Teraz pora na wyczyszczenie i przesmarowanie wentylatorów i montaż laptopa.

Bardzo ważne: Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy praktycznej, nie rób tego sam. Ryzykujesz, że zepsujesz laptopa. Lepiej zleć taką usługę fachowcowi. Zapraszam.

Na koniec prośba do Ciebie. Nie jedz i nie pij podczas pracy na laptopie. Będziesz dużo zdrowszy, a Twój laptop bezpieczniejszy. Jeśli już zdarzy się nieszczęście i zalejesz laptopa jakimś płynem, od razu odłącz baterie i natychmiast oddaj do serwisu do dokładnego czyszczenia.

Idź po więcej informacji.

Rozbudowa i naprawa laptopów

Rozbudowa i naprawa laptopów

Książka „Rozbudowa i naprawa laptopów” jest poradnikiem przeznaczonym zarówno dla użytkowników laptopów, jak i dla osób zajmujących się ich serwisowaniem. Użytkownicy komputerów przenośnych znajdą w niej porady dotyczące samodzielnego diagnozowania usterek i instalowania nowych elementów komputera. Serwisanci z kolei docenią między innymi szczegółowe informacje na temat technologii wykorzystywanych w laptopach oraz pozornie błahe, ale w praktyce niezmiernie istotne wskazówki dotyczące sposobów demontażu i ponownego montażu komputerów przenośnych i ich komponentów.
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się z innymi na Facebooku i na Google+: