Jak wykorzystać Google w pracy tłumacza?

Wyszukiwarka Google stała się obecnie jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez internautów, a także tłumaczy, bez którego trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesne tłumaczenia pisemne. Warto jednak poznać dodatkowe narzędzia, które bardzo ułatwiają pracę. Dzięki znajomości kilku łatwych metod można z tej wyszukiwarki korzystać dużo efektywniej.

Najbardziej przydatne funkcje wyszukiwarki Google:

Sprawdzanie poprawność frazy – jednym z najczęstszych problemów w pracy tłumacza jest wybranie, która z proponowanych przez niego fraz jest prawidłowa.

Wystarczy wpisać w cudzysłowie sugerowane wyrażenia i sprawdzić ile zwraca zaindeksowanych stron.

Jeśli różnica jest wyraźna jest to dowód o prawidłowości wyrażenia występującego częściej.

Google pomaga odnaleźć również prawidłowy kontekst, w jakim występuje poszukiwana fraza.

Wyszukiwanie na stronach brytyjskich. Tutaj istotna uwaga: Mimo, że  angielski jest najpopularniejszym językiem używanym w Internecie, większość stron w tym języku napisały osoby, dla których nie jest on językiem ojczystym.

Można potrzebnej frazy poszukiwać  na stronach brytyjskich korzystając z polecenia site np.: BBC site:co.uk

Szukanie definicji.  Wyszukiwarka pozwala na proste znalezienie definicji danego słowa jak w słowniku języka angielskiego. Przykład: define: hotel

Poszukiwanie specyficznych wyrażeń. Należy pamiętać o tym, że Google ignoruje powszechnie używane słowa, jak np. gdzie, i, jak, a, the, Jeżeli takiego słowa nie można pominąć, należy zastosować cudzysłów lub znak + (plus).

Biuro tłumaczeń i jego pracownicy pewnie znają jeszcze inne kruczki.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się z innymi na Facebooku i na Google+: